Results 2007

Race 1: REDCAR HALF MARATHON - 18th March (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

14

Leo Talbot

M

1:19:11

6:03

1

9

11

208

Terry McCabe

M

1:35:25

7:17

3

7

2

15

Paul Whalley

M

1:19:14

6:03

1

8

12

218

Michael Brown

M

1:35:51

7:19

3

6

3

22

Gary Jones

M

1:20:56

6:11

-

-

13

226

Cath Young

F

1:36:06

7:20

-

-

4

27

Peter Brown

M

1:21:39

6:14

1

7

14

240

Dave Cox

M

1:36:27

7:22

3

5

5

102

Iain Singer

M

1:29:59

6:52

2

11

15

364

Susanne Hunter

F

1:41:57

7:47

3

4

6

106

Barry Metcalf

M

1:30:12

6:53

2

10

16

376

John Mallon

M

1:42:34

7:50

2

6

7

113

Malcolm Darbyshire

M

1:30:44

6:56

1

6

17

594

Julie Lemin

F

1:52:57

8:37

4

8

8

128

David Roberts

M

1:31:28

6:59

2

9

18

764

Dave Kitching

M

2:00:03

9:10

4

7

9

146

Joe Frazer

M

1:32:30

7:04

2

8

 

 

 

 

 

 

 

 

10

178

Ralph Dickinson

M

1:34:13

7:12

2

7

 

 

1114 finishers

 

 

 

 

 

Race 2:  WALLSEND MULTI TERRAIN Approx 5 Miles - 15th April (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

3

Paul Whalley

M

27:45

5:33

1

9

13

54

Dave Roberts

M

34:33

6:55

2

7

2

6

Leo Talbot

M

28:31

5:42

1

8

14

59

Ralph Dickinson

M

35:02

7:00

2

6

3

19

Robbie Barkley

M

30:25

6:05

1

7

15

61

Dave Bradley

M

35:19

7:04

3

4

4

21

Martin Gaughan

M

30:54

6:11

1

6

16

64

Michael Brown

M

35:53

7:11

3

3

5

24

Iain Singer

M

31:20

6:16

2

11

17

67

Susanne Hunter

F

36:08

7:14

3

2

6

27

Malcolm Darbyshire

M

31:53

6:23

1

5

18

89

Angie Brown

F

39:35

7:55

4

8

7

32

Joe Frazer

M

32:18

6:28

2

10

19

90

Aynsley Heron

M

39:38

7:56

3

1

8

33

Steve Walker

M

32:21

6:28

2

9

20

91

Kirsten Heckelsmueller

F

39:43

7:57

-

-

9

34

Stevie Gillespie

M

32:28

6:30

2

8

21

93

Ron Ingram

M

40:01

8:00

-

-

10

35

Dave Cox

M

32:33

6:31

3

7

22

95

Julie Lemin

F

40:27

8:05

4

7

11

38

Terry McCabe

M

32:47

6:33

3

6

23

99

Dave Kitching

M

41:34

8:19

4

6

12

45

Shaun Dodd

M

33:35

6:43

3

5

 

 

118  finishers

 

 

 

 

 

Race 3: KESWICK HALF MARATHON - 6th May (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

6

Paul Whalley

M

1:18:21

5:59

1

9

14

142

Mal Darbyshire

MV50

1:37:08

7:25

1

6

2

31

Rob Barkley

M

1:27:51

6:42

1

8

15

146

Steve Gillespie

MV45

1:37:38

7:27

2

5

3

35

Iain Singer

M

1:28:07

6:44

2

11

16

154

Catherine Young

FV50

1:39:09

7:34

-

-

4

40

Barry Metcalf

MV45

1:28:26

6:45

2

10

17

160

Keith Willshire

MV50

1:39:29

7:36

-

-

5

48

Martin Gaughan

MV45

1:29:19

6:49

1

7

18

166

Susanne Hunter

FV40

1:39:56

7:38

3

3

6

52

Ralph Dickinson

MV55

1:29:53

6:52

2

9

19

210

Dave Bradley

MV50

1:43:21

7:53

3

2

7

65

Shaun Dodd

M

1:32:00

7:01

3

7

20

324

John Mallon

MV50

1:54:01

8:42

2

4

8

66

Steven Walker

MV45

1:32:08

7:02

2

8

21

338

Dave Kitching

MV60

1:56:20

8:53

4

8

9

71

Dave Cox

MV60

1:32:32

7:04

3

6

22

393

Angie Brown

F

2:03:44

9:27

4

7

10

73

Joe Frazer

MV55

1:32:36

7:04

2

7

23

396

Davina Lonsdale

FV40

2:03:49

9:27

-

-

11

96

Dave Roberts

MV45

1:34:16

7:12

2

6

24

430

Susan Walker

FV50

2:08:00

9:46

-

-

12

104

Michael Brown

MV40

1:34:28

7:13

3

5

25

452

Jocelyn Smith

FV40

2:10:45

9:59

4

6

13

106

Terry McCabe

MV55

1:34:31

7:13

3

4

 

 

518 finishers

 

 

 

 

 

Race 4: RABY CASTLE 10k - 27th May (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

12

Leo Talbot

M

36:29

5:53

1

9

13

142

Keith Willshire

M

46:00

7:25

 -

-

2

20

Paul Whalley

M

38:13

6:10

1

8

14

189

John Mallon

M

48:15

7:47

2

6

3

24

Rob Barkley

M

38:45

6:15

1

7

15

224

Angie Brown

F

50:43

8:11

4

8

4

37

Martin Gaughan

M

39:35

6:23

1

6

16

232

Julie Lemin

F

51:03

8:14

4

7

5

54

Barry Metcalfe

M

41:20

6:40

2

11

17

248

Kerstin Heckelsmuller

F

52:05

8:24

 -

-

6

56

Ralph Dickinson

M

41:29

6:41

2

10

18

275

Dave Kitching

M

53:21

8:36

4

6

7

66

Dave Roberts

M

42:10

6:48

2

9

19

283

Davina Lonsdale

F

53:41

8:40

 -

-

8

68

Shaun Dodd

M

42:16

6:49

3

7

20

338

Susan Walker

F

58:33

9:27

 -

-

9

76

Dave Cox

M

42:34

6:52

3

6

21

362

Jocelyn Smith

F

1:00:12

9:43

4

5

10

91

Steve Walker

M

43:19

6:59

2

8

22

382

Christine Willshire

F

1:03:45

10:17

 -

-

11

96

Michael Brown

M

43:26

7:00

3

5

 

 

 

 

 

 

 

 

12

100

Joe Frazer

M

43:40

7:03

2

7

 

 

430 finishers

 

 

 

 

 

Race 5: COASTAL RUN - July 15th (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

8

Gary Jones

M

1:21:21

6:10

 -

-

15

478

Julie Lemin

F

2:02:19

9:16

4

7

2

30

Leo Talbot

M

1:28:51

6:44

1

9

16

479

Iain Singer

M

2:02:20

9:16

2

8

3

66

Martin Gaughan

M

1:34:25

7:09

1

8

17

549

Terry Hart

M

2:07:33

9:40

 -

-

4

74

Robbie Barkley

M

1:35:42

7:15

1

7

18

571

Davina Lonsdale

F

2:08:57

9:46

 -

-

5

91

Joe Frazer

M

1:36:59

7:21

2

11

19

587

Terry Sanderson

M

2:10:08

9:52

 -

-

6

113

Dave Roberts

M

1:39:22

7:32

2

10

20

610

Angie Brown

F

2:11:40

9:58

4

6

7

123

Ralph Dickinson

M

1:40:23

7:36

2

9

21

682

Ken Turnbull

M

2:19:24

10:34

 -

-

8

134

Keith Willshire

M

1:41:09

7:40

 -

 -

22

696

Cath Young

F

2:20:44

10:40

 -

-

9

140

Dave Cox

M

1:41:32

7:42

3

7

23

697

Trish Goodwin

F

2:20:45

10:40

 -

-

10

180

Shaun Dodd

M

1:43:42

7:51

3

6

24

698

Dave Kitching

M

2:21:04

10:41

4

5

11

255

Mal Darbyshire

M

1:47:31

8:09

1

6

25

738

Angela Marsh

F

2:27:47

11:12

 -

-

12

258

Terry McCabe

M

1:47:40

8:09

3

5

26

739

Rob Irvine

M

2:27:48

11:12

 -

-

13

393

Dave Bradley

M

1:56:59

8:52

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

14

463

Steve Bangs

M

2:01:36

9:13

 -

-

 

 

800 finishers

 

 

 

 

 

Race 6: SUNDERLAND 5k - JULY 18th (Wed)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

25

Leo Talbot

M

17:16

5:34

1

9

13

121

Dave Cox

M60

20:09

6:30

3

6

2

29

Robbie Barkley

M

17:32

5:39

1

8

14

123

John Mallon

M50

20:14

6:32

2

4

3

56

Kevin Freeman

M50

18:23

5:56

-

-

15

124

Kirsty Mason

F

20:15

6:32

-

-

4

67

Iain Singer

M

18:36

6:00

2

11

16

130

Mal Darbyshire

M50

20:26

6:35

1

7

5

88

Ralph Dickinson

M55

19:14

6:12

2

10

17

154

Paul Mason

M

21:11

6:50

 -

-

6

101

Steve Gillespie

M45

19:36

6:19

2

9

18

155

Michael Brown

M40

21:12

6:50

3

5

7

104

Joe Frazer

M455

19:38

6:20

2

8

19

181

Julie Lemin

F

22:54

7:23

4

7

8

106

Dave Roberts

M45

19:41

6:21

2

7

20

182

Aynsley Heron

M45

22:59

7:25

3

4

9

109

Steve Walker

M45

19:45

6:22

2

6

21

183

Angie Brown

F

23:02

7:26

4

6

10

113

Gareth Hope

M

19:55

6:25

2

5

22

206

Dave Kitching

M60

26:12

8:27

4

5

11

116

Shaun Dodd

M

20:01

6:27

3

7

23

216

Jacqui Mallon

F45

28:53

9:19

 -

-

12

119

Helen Morris

L40

20:07

6:29

-

-

 

 

220 finishers

 

 

 

 

 

Race 7: JAMES HERRIOT COUNTRY TRAIL 14k - 29th July (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

9

Paul Whalley

M

0:59:07

6:43

1

9

8

90

John Mallon

V50

1:11:14

8:06

2

7

2

19

Leo Talbot

M

1:01:14

6:57

1

8

9

99

Shaun Dodds

M

1:12:47

8:16

3

7

3

34

Rob Barkley

M

1:04:22

7:19

1

7

10

124

Mal Darbyshire

V50

1:15:41

8:36

1

6

4

54

Ralph Dickinson

V50

1:08:10

7:45

2

11

11

163

Julie Lemin

F

1:20:06

9:06

4

7

5

63

Joe Frazer

V50

1:09:24

7:53

2

10

12

236

Davina Lonsdale

FV35

1:32:39

10:32

-

-

6

80

Iain Singer

M

1:10:34

8:01

2

9

13

243

Dave Kitching

V60

1:34:33

10:45

4

6

7

85

Steve Gillespie

V40

1:10:50

8:03

2

8

 

 

285 finishers

 

 

 

 

 

Race 8: MORPETH 10k - 7th August (Tue)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

5

Leo Talbot

M

34:47

5:37

1

9

14

100

Ralph Dickinson

M55

42:58

6:56

2

7

2

11

Paul Whalley

M

36:39

5:55

1

8

15

103

Terry McCabe

M55

43:03

6:57

3

5

3

48

Iain Singer

M

39:55

6:26

2

11

16

145

Keith Willshire

M50

45:35

7:21

-

-

4

51

Joe Frazer

M55

40:09

6:29

2

10

17

152

Dave Bradley

M50

45:47

7:23

3

4

5

59

Dave Roberts

M45

40:44

6:34

2

9

18

182

Julie Lemin

L

48:01

7:45

4

7

6

62

Adam Robinson

M

40:51

6:35

1

7

19

195

Angie Brown

L

48:26

7:49

4

6

7

67

Dale Smith

M

41:02

6:37

-

-

20

213

Ke heckelsmuller

L

50:23

8:08

-

-

8

69

John Mallon

M50

41:06

6:38

2

8

21

214

Davina Lonsdale

L35

50:31

8:09

-

-

9

71

Mal Darbyshire

M50

41:10

6:38

1

6

22

241

Dave Kitching

M60

54:14

8:45

4

5

10

88

Jacqui Lumsden

L35

42:28

6:51

-

-

23

261

Alison Lowes

L

58:36

9:27

-

-

11

96

Shaun Dodd

M

42:48

6:54

3

7

24

266

James Tiplady

M55

1:00:26

9:45

-

-

12

97

Dave Cox

M60

42:54

6:55

3

6

24

 

 

 

 

 

 

 

13

99

Kirsty Mason

L

42:57

6:56

-

-

 

 

274 finishers

 

 

 

 

 

Race 9: TYNEDALE 10 - 9th September (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

10

Paul Whalley

M

56:43

5:40

1

9

11

159

Dave Roberts

M45

1:11:30

7:09

2

8

2

19

Leo Talbot

M

57:58

5:48

1

8

12

162

Cath Young

F50

1:11:43

7:10

-

-

3

56

Iain Singer

M

1:04:23

6:26

2

11

13

182

Terry McCabe

M55

1:12:53

7:17

3

5

4

60

Martin Gaughan

M50

1:04:35

6:28

1

7

14

230

Dave Bradley

M50

1:16:31

7:39

3

4

5

68

Joe Frazer

M60

1:05:22

6:32

2

10

15

324

Julie Lemin

F

1:23:50

8:23

4

7

6

74

Rob Barkley

M

1:05:49

6:35

1

6

16

348

Davina Lonsdale

F40

1:26:12

8:37

-

-

7

100

Mal Darbyshire

M50

1:07:24

6:44

1

5

17

352

Angie Brown

F

1:26:28

8:39

4

6

8

117

Dave Cox

M60

1:08:36

6:52

3

7

18

412

Dave Kitching

M60

1:32:12

9:13

4

5

9

125

John Mallon

M50

1:08:57

6:54

2

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

132

Shaun Dodd

M

1:09:21

6:56

3

6

 

 

524 finishers

 

 

 

 

 

Race 10: CUMBRIAN 1/2m - 14th October (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

8

Paul Whalley

M

1:17:32

5:55

1

9

9

229

Shaun Dodd

M

1:36:45

7:23

3

6

2

82

Mal Darbyshire

M50

1:28:32

6:45

1

8

10

242

Terry Mccabe

M55

1:37:21

7:26

3

5

3

87

Iain Singer

M

1:29:01

6:48

2

11

11

244

Catherine Young

F50

1:37:36

7:27

-

-

4

145

Ralph Dickinson

M55

1:32:42

7:05

2

10

12

377

David Bradley

M50

1:43:29

7:54

3

4

5

153

John Mallon

M50

1:32:57

7:06

2

9

13

527

Julie Lemin

F

1:49:15

8:20

4

7

6

168

Dave Cox

M60

1:33:18

7:07

3

7

14

746

Davina Lonsdale

F40

1:53:45

8:41

-

-

7

172

David Roberts

M45

1:33:41

7:09

2

8

 

 

 

 

 

 

 

 

8

179

Steve Walker

M45

1:34:28

7:13

2

7

 

 

285 finishers

 

 

 

 

 

Race 11: GIBSIDE FRUIT BOWL 7m - 4th November (Sun)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

5

Paul Whalley

M

41:38

5:33

1

9

16

101

Dave Roberts

M40

51:29

6:52

2

5

2

16

Leo Talbot

M

43:45

5:50

1

8

17

103

Joe Frazer

M60

51:37

6:53

2

4

3

24

Robbie Barkley

M

44:52

5:59

1

7

18

105

Alec Sewell

M40

51:47

6:54

2

3

4

36

Rob Hall

M50

45:31

6:04

1

6

19

110

Shaun Dodd

M

52:00

6:56

3

7

5

40

Adam Robinson

M40

46:31

6:12

1

5

20

111

Kirsty Mason

F

52:02

6:56

-

-

6

52

Kevin Freeman

M50

47:44

6:22

-

-

21

114

Terry McCabe

M50

52:13

6:58

3

6

7

55

Martin Gaughan

M50

47:52

6:23

1

4

22

140

Keith Willshire

M50

53:08

7:05

-

-

8

63

Iain Singer

M

48:47

6:30

2

11

23

192

Dave Bradley

M50

56:09

7:29

3

5

9

66

Mark Walbank

M40

49:04

6:33

-

-

24

211

Cath Young

F45

56:59

7:36

-

-

10

75

Steve Walker

M40

49:45

6:38

2

10

25

251

Julie Lemin

F

58:55

7:51

4

7

11

77

Ralph Dickinson

M50

49:48

6:38

2

9

26

284

Terry Hart

M50

1:01:07

8:09

-

-

12

78

Stevie Gillespie

M40

49:59

6:40

2

8

27

300

Aynsley Herron

M40

1:01:52

8:15

3

4

13

82

Mal Darbyshire

M50

50:11

6:41

1

3

28

370

Jocelyn Smith

F35

1:09:30

9:16

4

6

14

87

John Mallon

M50

50:27

6:44

2

7

 

 

 

 

 

 

 

 

15

93

Barry Metcalfe

M40

51:04

6:49

2

6

 

 

408 finishers

 

 

 

 

 

Race 12: BRAMPTON to CARLISLE 10m - 17th November (Sat)

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

Pos.

Pos

Name

Cat

Time

Pace

Div.

Pts.

1

25

Paul Whalley

M

57:20

5:44

1